Skip to Content

Program details

Program booklet

Download the electronic version of the program booklet: PDF 1MB

Please check the list of changes as well.

ESEC/FSE - Main conference

The distinguished papers and artifact papers are marked in the program.

Wednesday, Sep 7

9:00 - 9:30 Congress hall

Opening session

Talk by Tibor Gyimóthy and Andreas Zeller 

9:30 - 10:30 Congress hall
  Wilhelm Schäfer Building Advanced Mechatronic Systems
10:30 - 11:00 Foyer
  Coffee break
11:00 - 12:30 Congress hall
  Research track 1 - Bugs and Changes
  Session chair: Rudolf Ferenc
  Christian Bird, Nachiappan Nagappan, Brendan Murphy, Harald Gall and Premkumar Devanbu Don't Touch My Code! Examining the Effects of Ownership on Software Quality
  Rongxin Wu, Hongyu Zhang, Sunghun Kim and Shing-Chi Cheung ReLink: Recovering Links between Bugs and Changes
  Zuoning Yin, Ding Yuan, Yuanyuan Zhou, Shankar Pasupathy and Lakshmi Bairavasundaram How Do Fixes Become Bugs? -- A Comprehensive Characteristic Study on Incorrect Fixes in Commercial and Open Source Operating Systems Watch on YouTube
11:00 - 12:30 Lecture room  2
  Research track 2 - Models and Requirements
  Session chair: Martin Glinz
  Shoham Ben-David, Marsha Chechik, Arie Gurfinkel and Sebastian Uchitel CSSL: A Logic for Specifying Conditional Scenarios
  Francis Palma, Angelo Susi and Paolo Tonella Using an SMT Solver for Interactive Requirements Prioritization
  Simon Holm Jensen, Magnus Madsen and Anders Møller Modeling the HTML DOM and Browser API in Static Analysis of JavaScript Web Applications Watch on YouTube
11:00 - 12:30 Lecture room 1
  Industrial track 1 - Software Development
  Eberhard Wolff: Development and Operations - Two Worlds Collide (Keynote)
  Ilenia Fronza, Alberto Sillitti, Giancarlo Succi, Jelena Vlasenko: Does Pair Programming Increase Developers Attention?
  Csaba Nagy, Rudolf Ferenc and Tibor Bakota: A True Story of Refactoring a Large Oracle PL/SQL Banking System
12:30 - 14:00 Lecture hall
14:00 - 15:30 Congress hall
  Research track 3 - Empirical Studies
  Session chair: Martin Robillard
  Corey Jergensen, Anita Sarma and Patrick Wagstrom The Onion Patch: Migration in Open Source Ecosystems
  Andrew Meneely, Pete Rotella and Laurie Williams Does Adding Manpower Also Affect Quality? An Empirical, Longitudinal Analysis
  Christoph Treude and Margaret-Anne Storey Effective Communication of Software Development Knowledge Through Community Portals Watch on YouTube
14:00 - 15:30 Lecture room 2
  Research track 4 - Analysis I
  Session chair: Tibor Gyimóthy
  Swarat Chaudhuri, Sumit Gulwani, Roberto Lublinerman and Sara Navidpour Proving Programs Robust
  Evan Driscoll, Amanda Burton and Thomas Reps Checking Conformance of a Producer and a Consumer
  Stelios Sidiroglou, Sasa Misailovic, Hank Hoffman and Martin Rinard Managing Performance vs. Accuracy Trade-offs With Loop Perforation
14:00 - 15:30 Lecture room 1
  Industrial track 2 - Software Systems and Services
  Satish Chandra: Productivity in IT services (Keynote)
  Omer Tripp and Omri Weisman: Hybrid Analysis for JavaScript Security Assessment
  Shin'ichi Shiraishi and Mutsumi Abe: Automotive System Development Based on Collaborative Modeling Using Multiple ADLs
15:30 - 16:00 Foyer
  Coffee break
16:00 - 17:30 Congress hall
  Research track 5 - Debugging
  Session chair: Mark Harman
  Alvin Cheung, Armando Solar-Lezama and Sam Madden Partial Replay of Long-Running Applications
  George Baah, Andy Podgurski and Mary Jean Harrold Mitigating the Confounding Effects of Program Dependences for Effective Fault Localization
  Diptikalyan Saha, Mangala Gowri Nanda, Pankaj Dhoolia, V. Krishna Nandivada, Vibha Sinha and Satish Chandra Fault Localization for Data-Centric Programs
16:00 - 17:30 Lecture room 2
  Research track 6 - Collaboration
  Session chair: Andreas Zeller
  Yuriy Brun, Reid Holmes, Michael Ernst and David Notkin Proactive Detection of Collaboration Conflicts Watch on YouTube
  Shahar Maoz, Jan Oliver Ringert and Bernhard Rumpe ADDiff: Semantic Differencing for Activity Diagrams Watch on YouTube
  Sven Apel, Jörg Liebig, Benjamin Brandl, Christian Lengauer and Christian Kaestner Semistructured Merge: Rethinking Merge in Revision Control Systems
16:00 - 17:30 Lecture room 1
  Industrial track 3 - Software Testing
  Yunho Kim, Moonzoo Kim and Yoonkyu Jang Concolic Testing on Embedded Software - Case Studies on Mobile Platform Programs
  Tuli Nivas and Christoph Csallner Managing Performance Testing With Release Certification and Data Correlation
  Shin Yoo, Robert Nilsson and Mark Harman Faster Fault Finding at Google using Multi Objective Regression Test Optimisation
19:00 - 19:30 Organ concert
20:00 - Welcome reception

Thursday, Sep 8

9:00 - 9:45 Congress hall
  Gábor Szabó ELI-ALPS - The Ultrafast Challenges in Hungary
9:45 - 10:30 Congress hall
  ACM SIGSOFT Impact Paper Award
  Thomas A. Henzinger Ten Years of Interface Automata
10:30 - 11:00 Foyer
  Coffee break
11:00 - 12:30 Congress hall
  Research track 7 - Testing
  Session chair: Mauro Pezze
  Kunal Taneja, Mark Grechanik, Rayid Ghani and Tao Xie Testing Software In Age Of Data Privacy: A Balancing Act Watch on YouTube
  Mark Harman, Yue Jia and William Langdon Strong Higher Order Mutation-Based Test Data Generation Watch on YouTube
  Vilas Jagannath, Milos Gligoric, Dongyun Jin, Qingzhou Luo, Grigore Rosu and Darko Marinov Improved Multithreaded Unit Testing
11:00 - 12:30 Lecture hall
  New Ideas track 1
  Track and session chair: Martin Robillard
  Martin Robillard Introduction to the New Ideas Track
  Ohad Barzilay, Orit Hazzan, Amiram Yehudai Using Social Media to Study the Diversity of Example Usage among Professional Developers  
  Raian Ali, Carlos Solis, Mazeiar Salehie, Inah Omoronyia, Bashar Nuseibeh, Walid Maalej Social Sensing: When Users Become Monitors  
  Zheng Wujie, Qirun Zhang, Michael Lyu Cross-library API Recommendation using Web Search Engines  
  Paul Clements, Maria Jose Escalona, Paola Inverardi, Ivano Malavolta, Eda Marchetti Exploiting Software Architecture to support Requirements satisfaction Testing  
  Marco Autili, Davide Di Ruscio, Paola Inverardi, Patrizio Pelliccione, Massimo Tivoli, Vittorio Cortellessa EAGLE: Engineering softwAre in the ubiquitous Globe by Leveraging uncErtainty  
12:30 - 14:00 Lecture room 1-2
14:00 - 15:30 Congress hall
  Tool Demonstrations 1
  Track and session chairs: Michele Lanza and Anthony Cleve
  Gordon Fraser and Andrea Arcuri EvoSuite: Automatic Test Suite Generation for Object-Oriented Software
  Yunho Kim and Moonzoo Kim SCORE: a Scalable Concolic Testing Tool for Reliable Embedded Software Watch on YouTube
  Milos Gligoric, Sandro Badame and Ralph Johnson SMutant: A Tool for Type-Sensitive Mutation Testing
  Daiva Naudziuniene, Matko Botincan, Dino Distefano, Mike Dodds, Radu Grigore and Matthew J. Parkinson jStar-eclipse: an IDE for Automated Verification of Java Programs Watch on YouTube
  Cristina Cifuentes, Nathan Keynes, Lian Li, Nathan Hawes, Manuel Valdiviezo, Andrew Browne, Jacob Zimmermann, Andrew Craik, Douglas Teoh and Christian Hoermann Static Deep Error Checking in Large System Applications Using Parfait
  Salman Mirghasemi, John Barton and Claude Petitpierre Querypoint : Moving Backwards on Wrong Values in the Buggy Execution Watch on YouTube
  Na Meng, Miryung Kim and Kathryn Mckinley Sydit: Creating and Applying a General Program Transformation from an Example
14:00 - 15:30 Lecture hall
  New Ideas track 2
  Track and session chair: Martin Robillard
  Eric Bodden Stateful Breakpoints: A Practical Approach to Defining Parameterized Runtime Monitors  
  Kivanc Muslu, Bilge Soran, Jochen Wuttke Finding Bugs by Isolating Unit Tests  
  Bruno Cafeo, Joost Noppen, Fabiano Ferrari, Ruzanna Chitchyan, Awais Rashid Inferring Test Results for Dynamic Software Product Line  
  Christoph Csallner, Leonidas Fegaras,  Chengkai Li Testing MapReduce-Style Programs  
  Milton Inostroza, Éric Tanter, Eric Bodden Join Point Interfaces for Modular Reasoning in Aspect-Oriented Programs  
  Arun R, Subhajit Roy, Srikant Y. N. Probabilistic dataflow analysis using path profiles on structure graphs  
15:30 - 16:00 Foyer
  Coffee break
16:00 - 17:30 Congress hall
  Tool Demonstrations 2
  Track and session chairs: Michele Lanza and Anthony Cleve
  Yuriy Brun, Reid Holmes, Michael D. Ernst and David Notkin Crystal: Precise and Unobtrusive Conflict Warnings Watch on YouTube
  Ivan Beschastnikh, Jenny Abrahamson, Yuriy Brun and Michael D. Ernst Synoptic: Studying Logged Behavior with Inferred Models Watch on YouTube
  Andreas Demuth, Roberto E. Lopez-Herrejon and Alexander Egyed Cross-Layer Modeler - A Tool for Flexible Multilevel Modeling with Consistency Checking
  Lionel Montrieux, Michel Wermelinger and Yijun Yu Tool Support for UML-based Specification and Verification of Role-Based Access Control Properties
  Davide Falessi, Shiva Nejati, Mehrdad Sabetzadeh, Lionel Briand and Antonio Messina SafeSlice: A Model Slicing and Design Safety Inspection Tool for SysML Watch on YouTube
  Daniela Costache, Georg Kalus and Marco Kuhrmann Design and Validation of Feature-based Process Model Tailoring - A Sample Implementation of PDE
  Markus Lumpe, Indika Meedeniya and Lars Grunske PSPWizard: Machine-assisted Definition of Temporal Logical Properties with Specification Patterns Watch on YouTube
16:00 - 17:30 Lecture hall
  Research track 8 - Configurations
  Session chair: Wilhelm Schäfer
  Naeem Esfahani, Ehsan Kouroshfar and Sam Malek Taming Uncertainty in Self-Adaptive Software
  Xiaoxing Ma, Luciano Baresi, Carlo Ghezzi, Valerio Panzica La Manna and Jian Lu Versionconsistent Dynamic Reconfiguration of Component-based Distributed Systems
  Jérôme Vouillon and Roberto Di Cosmo On Software Component Co-Installability
  Gala dinner
  The ESEC/FSE 2011 Gala dinner will be hosted by the University.of Szeged Congress Centre.  
  Thursday, September 8, 20:00  
  6722 Szeged, Ady tér 10.  

Friday, Sep 9

9:00 - 10:00 Congress hall
  Keynote - ACM SIGSOFT Outstanding Research Award
  Mary Shaw, David Garlan Software Architecture: Reflections on an Evolving Discipline
10:00 - 10:30 Congress hall
  Artifact paper presentations
10:30 - 11:00 Foyer
  Coffee break
11:00 - 12:30 Congress hall
  Research track 9 - Analysis II
  Session chair: Tevfik Bultan
  Ivan Beschastnikh, Yuriy Brun, Sigurd Schneider, Michael Sloan and Michael D. Ernst Leveraging Existing Instrumentation to Automatically Infer Invariant-Constrained Models Watch on YouTube
  Dawei Qi, Hoang D.T. Nguyen and Abhik Roychoudhury Path Exploration based on Symbolic Output Watch on YouTube
  Rishabh Singh and Armando Solar-Lezama Synthesizing Data-structure Manipulations from Storyboards Watch on YouTube
11:00 - 12:30 Lecture hall
  Research track 10 - Defects
  Session chair: Rudolf Ferenc
  Emad Shihab, Audris Mockus, Yasutaka Kamei, Bram Adams and Ahmed E. Hassan High-Impact Defects: A Study of Breakage and Surprise Defects
  Taek Lee, Jaechang Nam, Donggyun Han, Sunghun Kim and Hoh Peter In Micro Interaction Metrics for Defect Prediction Watch on YouTube
  Foyzur Rahman, Daryl Posnett, Abram Hindle, Earl Barr and Premkumar Devanbu BugCache for Inspections : Hit or Miss?
12:30 - 14:00 Lecture room 1-2
14:00 - 14:30 Congress hall
  PhD Working Groups - presentations
  Track and session chair: Arpad Beszedes
14:30 - 15:30 Exhibition area
  Informal Tool Demonstrations
  Track and session chairs: Michele Lanza and Anthony Cleve
  Track and session chair: Martin Robillard
  PhD Working Groups – demonstrations
  Track and session chair: Arpad Beszedes
15:30 - 16:00 Foyer
  Coffee break
16:00 - 17:00 Congress hall
  Research track 11 - Analysis III
  Session chair: Mark Harman
  Brian Hackett and Alex Aiken Inferring Data Polymorphism in Systems Code
  Lian Li, Cristina Cifuentes and Nathan Keynes Boosting the Performance of Flow-sensitive Pointsto Analysis using Value Flow
16:00 - 17:00 Lecture hall
  Research track 12 - Mining
  Session chair: Prem Devanbu
  Fabian Beck and Stephan Diehl On the Congruence of Modularity and Code Coupling
  Ahmed Tamrawi, Tung Nguyen, Jafar Al-Kofahi and Tien Nguyen Fuzzy Set and Cache-based Approach for Bug Triaging
17:00 - 17:30 Congress hall
  Closing session


Workshops and Co-located events

SSBSE (September 10-12) program:

IWPSE-Evol (September 5-6) program:

PASTE (September 5) program:

WoSQ (September 4) program:

ASAS (September 4) program:

SSE (September 5) program:

WebQUeST (September 6) program:

ESEC/FSE - Doctoral Symposium, Technical Briefings

Monday, Sep 5 - Doctoral Symposium

9:00 - 9:30 Lecture room 1
  Invited talk
  Prem Devanbu How to perform a reliable software engineering empirical study
9:30 - 10:30 Lecture room 1
  Doctoral Symposium 1 - Development documentation
  Nicolas Bettenburg Mining Development Repositories To Study the Impact of Collaboration on Software Systems
  Christian Prause Reputation-based Self-management of Software Process Artifact Quality in Consortium Research Projects
  Zoya Durdik An architecture-centric approach for goal-driven requirements elicitation
10:30 - 11:00 Atrium / Exhibition area
  Coffee break
11:00 - 11:40 Lecture room 1
  Doctoral Symposium 2 - Specification mining
  Matthias Schur Experimental Specification Mining for Enterprise Applications
  Mathew Hall Search Based Hierarchy Generation for Reverse Engineered State Machines
11:40 - 12:30 Lecture room 1
  Doctoral Symposium - Closed discussion of morning presentations
12:30 - 14:00 Exhibition area
14:00 - 14:30 Lecture room 1
  Panel Session
  Chair: Mark Harman. Panelists: Antonia Bertolino, Myra Cohen, Prem Devanbu, Max Di Penta and Phil McMinn How to write an excellent software engineering paper
14:30 - 15:30 Lecture room 1
  Doctoral Symposium 3 - Testing
  Mehdi Mirzaaghaei Automatic Test Suite Evolution
  Mauro Baluda Automatic Structural Testing with Abstraction Refinement and Coarsening
  Jeremias Rößler Understanding Failures Through Facts
15:30 - 16:00 Atrium / Exhibition area
  Coffee break
16:00 - 16:40 Lecture room 1
  Doctoral Symposium 4 - Adaptation
  Antonio Filieri QoS Verification and Model Tuning @ Runtime
  Marco Mori A Software Lifecycle Process for Context-aware Adaptive Systems
16:40 - 17:30 Lecture room 1
  Doctoral Symposium - Closed discussion of afternoon presentations

Tuesday, Sep 6 - Technical Briefings

9:00 - 10:30 Lecture room 1
  Technical Briefings 1
  Andrian Marcus Management of Unstructured Information during Software Evolution: Applications of Text Retrieval
9:00 - 10:30 Lecture room 2
  Technical Briefings 2
  Victor Pankratius Multicore Software engineering
10:30 - 11:00 Atrium / Exhibition area
  Coffee break
11:00 - 12:30 Lecture room 1
  Technical Briefings 3
  Lin Tan, Tao Xie Text Analytics for Software Engineering: Applications of Natural Language Processing
11:00 - 12:30 Lecture room 2
  Technical Briefings 4
  Valérie Issarny Model-based Emergent Middleware to Meet the Challenges of Interoperability in Pervasive Networks
12:30 - 14:00 Exhibition area
14:00 - 15:30 Lecture room 1
  Technical Briefings 5
  Daniel German, Massimiliano Di Penta Source code licensing as an essential aspect of modern software development
14:00 - 15:30 Lecture room 2
  Technical Briefings 6
  Mauro Pezze Self-healing software systems
15:30 - 16:00 Atrium / Exhibition area
  Coffee break
16:00 - 17:30 Lecture room 1
  Technical Briefings 7
  Sarunas Marciuska, Salvatore Alessandro Sarcia, Alberto Sillitti, Giancarlo Succi Applying Domain Analysis Methods in Agile Development
16:00 - 17:30 Lecture room 2
  Technical Briefings 8
  Mark Harman Search Based Software Engineering: Automating Software Engineering (This talk free for all ESEC/FSE and SSBSE participants. Supported by SSBSE .)

ESEC/FSE - PhD Working Groups

Monday, Sep 5
17:30 - 18:30 Lecture room 1
  Welcome, introduction of the organizers and the groups
Tuesday, Sep 6
17:30 - 18:30 Lecture room 1-2
  Individual work meetings of the groups
Wednesday, Sep 7
9:00 - 17:30 Exhibition area
  Individual work activities
Thursday, Sep 8
9:00 - 17:30 Exhibition area
  Individual work activities
Friday, Sep 9
9:00 - 14:00 Exhibition area
  Individual work activities
14:00 - 14:30 Congress hall
  Presentations of the results
14:30 - 15:30 Exhibition area
  Individual demonstrations
17:00 - 17:30 Exhibition area
  Announcement of the best group award on the closing session